طرح كمربند سبز

52699825

بررسي ميزان تاثير اجراي طرح كمربند سبز

 كمربند سبز در منابع مختلف بصورت نوار سبزي از درختان و درختچه ها تعريف شده است كه به دور شهرها كشيده شده و داراي كاركرد  چند جانبه مي باشد از جمله : حفاظت شهرها در برابر آلودگي ، تلطيف هوا ، غربال گرد و غبار ، تحديد حدود شهر، خاصيت تفرجگاهي ، ضربه‌گير (Buffer zone) اراضي دروني شهرها، مقابله با پديده حرارت جزيره‌اي، افزايش محصولات زراعي و بادشكن. گاهي نيز گفته مي‌شود كمربندسبز نه تنها دراطراف كوه ها ، شهرها و رودخانه ها بلكه گاه در اطراف خانه‌ها ، ايستگاه‌هاي مترو و بزرگراه است. 


اهداف كلي طرح

علاوه بر اهداف كلي احداث كمربندهاي سبز مانند تحديد حدود شهر،  تلطيف هوا ، كم كردن آلودگي تاسيسات ، گسترش فضاي سبز بعنوان عوامل افزاينده اكسيژن هوا،كاهنده گازهاي سمي،متعادل كننده درجه حرارت شهر،پاكسازي هوا و ... چند هدف ديگر نيز مورد توجه قرار گرفت كه عبارتست از : استفاده اقتصادي از درختكاري هاي مثمر و غيرمثمر ، استفاده ازآبهاي سطحي و زيرزميني و...

 

موقعیت جغرافیایی طرح

 طرح توسعه کمربند سبز نقنه در جنوب شهر و در شعاع حدود 1کیلومتری محدوده توسعه شهر نقنه و در مجاورت جاده کمربندی لردگان شهرضا با عرض باند 60 متر در نظر گرفته شده است . محدوده کمربند از غرب به جاده سميرم و از شرق به جاده اصلي بروجن شهرضا ، منتهی می شود. موقعیت جغرافیایی منطقه مورد مطالعه بین

شروع : عرض شمالي :     30َ   ًَ55 ْ 31   طول شرقي: 0َ   ًَ19 ْ 51

پايان : عرض شمالي :   30َ   ًَ55 ْ 31     طول شرقي : 15َ   ًَ20   ْ51  

 

جا نمایی طرح کمر بند سبز

مسیر کمربند سبز در مسیر شمال به طول 3800 متر و جنوب 3800 متر با عرض باند 40 متر و مساحت قسمت 152 هکتار بوده در مسیر توسعه شهر نقنه قرار گرفته. لذا با توجه به توسعه شهر نقنه و امکان اجرا و بهره برداری با تفکر جدید جاده کمر بندی بعنوان جاده دسترسی و نگهداری کمربند سبز بوده و دو منظوره استفاده می شود و اجرای کمربند سبز نیز با سهولت بیشتری انجام می پذیرد. با توجه به مسیر جدید کمربند طول این مسیر در جنوب حدود 2070 متر ، کمربند شرق حدود 1730 متر كمربند سبز نقنه 152 هکتار مي باشد و عرض باندكمربند 40 متر در نظر گرفته شده یعنی در هر سمت کمر بند جاده ای پس از حفظ حریم جاده به میزان 40 متر درخت کاری طبق الگوی پیشنهادی انجام خواهد شد.

 

کارهایی که انجام شده

-مطالعه شناخت و امکان یابی طرح توسعه احداث کمربند سبز نقنه توسط این سازمان.

-نظارت بر طرح مطالعات مرحله اول ودوم طرح آب رسانی و شبکه آبیاری کمربند سبز به مقدار 152 هکتار حد فاصل ایستگاه پلیس راه بروجن شهرضا تا جاده سميرم توسط شركت مهندسين مشاور

 

کارهای در دست اقدام

نظارت ومديريت طرح بر قرارداد مطالعه آبیاری و زهکشی ، کاشت و نگهداری فضای سبز 152 هکتار اراضی کمربند فضای سبز نقنه شركت مهندسين مشاور.

مشکلات طرح

-عدم تأمین اعتبار برای مطالعات و اجرای کامل طرح .

-عدم تملک اراضی طرح .

 

طراحی الگوی کشت کمربند سبز شهر نقنه

هدف اصلی احداث کمربند سبز ایجاد یک باد شکن و فیلتر طبيعي به منظور مقابله با بادهای موسمی و غالب موجود در هر منطقه می باشد ، لذا طراحی کاشت آن با توجه به این منظور انجام می شود و این موضوع به ارتفاع نهال و تراکم تاج پوشش ، نوع برگها ، وضعیت قرارگرفتن شاخه ها ، استحکام در مقابل ورزش باد و... بستگی دارد.

در این خصوص دو گزينه براي طرح الگوی كشت كمربند سبز نقنه پيشنهاد مي گردد:

گزينه اول شامل : كاج مشهد ­- سرو خزنده - سرو خمره اي - ديواكانتا - چنار

گزينه دوم شامل : بيد – شمشاد – زبان گنجشك – افراسياب – اقا غيا –توت نر

که با عنایت به شرایط اقلیمی ، بافت خاک ، شرایط جوی ، میزان و جهت بادهای غالب و دیگر عوامل دخیل گزینه اول مناسب تر تشخیص داده شده است .ضمناً گونه های مثمر دیگر نیز توسط مشاور در دست بررسی قراردارند.

 

ازجمله اقدامات صورت گرفته

خاكبرداري وحمل مواد زايد خاكي ونخاله ها واز محل - تهيه خاك نباتي وپخش آن – انجام عمليات زير سازي –

 

برآورد هزينه هاي اجرايي

برآورد هزينه هاي اجرايي طرح كمربند سبز با شناخت دقيق آيتم هاي اجرايي امكان پذير مي باشد.در طرح مذكور هزينه هاي رگلاژ زمين،خاك برداري و خاك ريزي،هزينه تهيه و حمل خاك، هزينه تهيه، حمل و كاشت نهال،هزينه اجرايي تامين، انتقال و توزيع شبكه آبياري و زهكش و هزينه تملك اراضي مي بايست برآورد گردد.

 

جدول شرح عمليات و برآورد اوليه ارقام به ميليون ريال

رديف

شرح عمليات

برآورد اوليه(ميليون ريال)

1

هزينه اجرايي رگلاژ،خاك برداري و خاك ريزي

200

2

هزينه اجرايي تهيه و حمل خاك

100

3

هزينه تهيه ،حمل و كاشت نهال

50

4

هزينه اجرايي تامين،انتقال و توزيع شبكه آبياري وزهكشي

300

5

هزينه تملك اراضي

1000

 

جمع كل

1650

 

مشكلات طرح

-عدم تامين اعتبار براي مطالعات و اجراي طرح

-عدم تملك اراضي طرح

شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز
شهرسبز
شهرسبز شهرسبز

بازدید 11827 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در پروژه‌های شهری
محتوای بیشتر در این بخش: شبكه آبرساني و آبياري فضاي سبز »

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اخبار سراسری

وب سایت رسمی شهرداری نقنه. کلیه حقوق محفوظ است.