طرح توسعه مناطق گردشگري شهر نقنه

52706785

پيشنهاد مقدماتي طرح هاي پژوهشي

استان: چهار محال و بختياري

شهرداري / دهياري پيشنهاد دهنده : شهرداري نقنه

عنوان پروژه مطالعاتي :   طرح توسعه مناطق گردشگري شهر نقنه

اعتبار مورد نياز پروژه(ميليون ريال) : 300 ميليون ريال

مقدمه:

گردشگري كه امروزه از جمله اولين فعاليت‌ها از بعد اشتغال‌زايي و درآمدزايي در جهان محسوب مي‌شود، در سال‌هاي اخير رشد شتاباني داشته و توانسته است جايگاه خود را به بالاترين سطح ارتقا دهد. با توجه به افزايش روزافزون گردشگران و علاقه آنان به حضور در مناطق گردشگري ‌پذير، به يقين مي‌توان گفت گردشگري در سده آينده، با سرعتي بيش از گذشته و امروز، گسترش خواهد يافت. بديهي است گام نخست در برنامه‌ريزي گردشگري، شناخت و ارزيابي قابليت‌ها و توان‌هاي بالقوه و بالفعل جاذبه‌هاي گردشگري يك شهر است .

نگاهی اجمالی به عرصه اقتصاد در جهان امروز روشنی هویدا می سازد كه صنعت گردشگری از جمله صنایع خدماتی اثر بخش در پروسه توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه قلمداد می شود به عنوان برترین و پر مخاطب ترین صنعت قرن شرایطی را مهیا کرده است که چشم پوشی از دستاوردهای آشکار و نهان این صنعت و گرایش به بهره برداری از آن را اجتناب ناپذیر کرده و عقل سلیم اقتضا می کند تا به منظور حصول به منافع مکفی در عرصه اقتصاد جهانی با نگاهی تازه به جوانب گوناگون این صنعت نگریسته و سهم متناسبی از بازارهای نو پای آنرا تصاحب کنیم . ولیکن بدیهی است که مشارکت در عرصه هر نوع عملیات اقتصادی نیازمند بسترهای مساعد متنوعی است که مهمترین آنها وجود زیر ساخت‌های کاربردی مربوطه است . خوشبختانه با توجه به افق چشم انداز توسعه ایران اسلامی در زمان حاضر مسیر توسعه بسترهای اجرایی به منظور حصول به دست آوردهای سطح نظر مهیاست

طرح مسئله و تبيين ضرورت تحقيق :

اهميت گردشگري و لزوم بررسي آن با توجه به نقشهاي مهم اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي‏اش بر هيچ كسي پوشيده نيست. اين فعاليت در دنياي كنوني بصورت يكي از مهمترين عوامل توليد، كار، ايجاد پويايي، جابجايي انسانها و ثروت ملتها در آمده است و دستيابي به اين مهم جز با تكيه بر فرايندي توسعه و بازسازي اين مناطق امكان پذير نمي باشد در دنیای ماشینی امروز، انسان بیش از گذشته به استراحت و گردش نیازمند است تا آثار ناشی از فشارهای روحی و روانی را حتی المقدور خنثی کند و از این راه معنویت زندگی اش را تأمین و فروریختگی اش را جبران کند. گردشگری امروز به یك صنعت بسیار مهم در تمام جهان تبدیل شده و بخش عمده ای از اقتصاد كشورهای جهان را به خود اختصاص داده است به طوری كه این صنعت در افزایش درآمد و ایجاد شغل بسیار حائز اهمیت است و می تواند بسیاری از معضلات اقتصادی شهرها را رفع كند. در واقع یک محیط شهری جذاب و پویا می تواند در جذب گردشگر تا حد زیادی موثر باشد و صرفا لازم نیست که شهری دارای سابقه تاریخی و فرهنگی قوی ویا جاذبه های طبیعی بالقوه باشد بلکه با توجه به اینکه امروزه گردشگران همواره در پی یافتن مکانی آرام و دلپذیر با امکانات رفاهی مطلوب می باشند می توان ازطریق تامین خدمات و سهولت دسترسی با امکانات حمل و نقلی مطلوب و بوجود آوردن محیطی جذاب و پویا به شکلی که بتواند کلیه افراد جامعه را به درون فضای شهری دعوت نماید می توان زمینه جذب گردشگر را در محیط شهری فراهم آورد .. در شهر نقنه نيز 3 منطقه در اين شهر وجود دارد كه از دير باز تفرجگاه شهرستان بوده ولي بدليل عدم توجه در ساليان گذشته رشد لازم را نداشته است. چشم اردوبار ، چشمه سفيد و امامزاده مير حيدر شاه(ع)

چشمه اردوبار : این چشمه که در شمال نقنه و در پایین کوهی به همین نام قرار دارد در همه فصول سال پر آب است و آب گوارایی دارد. آب این چشمه عراضی پایین دست را آبیاری می کند. در اطراف این چشمه مرغزار زیبایی قرار دارد.

چشمه سفید نقنه: دارای چشم اندازی بسیار زیبا با چشمه ای بسیار گوارا و درختان بسيار زيبا و كهن در کنار کوه چشمه سفید قرار گرفته این مکان در2کیلومتری شهر نقنه در جاده تنگ آهن واقع شده است .در فصل بهار و تابستان بسيار زيبا و سرسبز محلي جهت گردش مردم و در زمستان با پوشيده شدن كوههاي اطرافش محلي جهت پيست اسكي اهالي شده است.

امامزاده مير حيدر شاه(ع): اين امام زاده ازنوادگان امام جعفرصادق(ع)است که همراه باعده اي ازانصار وشيعيان براي عزيمت به طوس ازطريق اروندرود به خاک ايران حرکت نمودند وموقعي به خاک ايران رسيدند که امام رضا(ع) رامسموم کرده بودند وحاکمان عباسي، دستورتعقيب ودستگيري و به شهادت رساندن آل ابوتراب را به حکام منطقه صادرکرده بودند وامام زاده شاه حيدر را درکنار روستاي نقنه (5 کيلومتري بروجن) به شهادت رساندند. درزمان سلطنت قاجار گنبد و بارگاهي زيبا به سبک معماري قديم به صورت هشت ضلعي برروي مرقد امام زاده ساخته اند. پس از شروع جنگ ایران و عراق ، شهدای روستا در این مکان به خاک سپرده شدند.

اهداف و نتايج مورد انتظار:

گردشگري به عنوان يك پايه اساسي، داراي نقش محوري در نظام توسعهاي و برنامه هاي آتي يك شهر دارد. و هدف ما نيز از انجام اين پروژه در واقع شناسايي دقيق ظرفيتها و پتانسيلهاي سه منطقه (چشمه سفيد ، چشمه اردوبار و امامزاده مير حيدر شاه (ع) كه واجد شرايط گردشگري مي باشند و توسعه كليه زيرساختهاي شهري، فرهنگي، اجتماعي، عمراني، اقتصادي، سياسي بوده و هدف از اين شناسايي و معرفي، در واقع مشخص نمودن نقاطي بعنوان قطب گردشگري كه با تأكيد بر توسعه آنها بعنوان مناطق گردشگري ، امكان تحرك در توسعه ساير قسمتهاي شهر نيز فراهم گردد. بويژه طرح امامزاده مير حيدر شاه (ع) كه داراي قابليتهاي زيارتي و سياحتي و اقتصادي است. اعتقاد دارم مي تواند تأثير بسيار جدي بر اقتصاد شهر بگذارد. هدف طرح توسعه امامزاده ايجاد فضايي با وسعت و معماري مناسب جهت زيارت امامزاده ، ساماندهي وضعيت نامنظم گلزار و تلفيق آن با امامزاده ، ايجاد صحن وسيع و باز جهت اجراي مراسم مذهبي ، ساماندهي و طراحي فضايي امن با ديد مناسب به امامزاده جهت اقامت موقت زائران و مسافران، افزودن فضاي فرهنگي ، ايجاد جاذبه بصري با طراحي فضاي سبز و محوطه سازي ، جانمايي و طراحي فضاي تجاري كه هم باعث رونق بخشي و پويايي مجموعه شود و هم منبع درآمد باشد.طراحي پاركينگ زير زميني و سرويس هاي بهداشتي ، طراحي سالن اجتماعات و ملحقات آن جهت برگزاري سمينارها ،همايش ها و برنامه هاي فرهنگي

روش تحقيق:

بررسي نقاط موجود و مقايسه با طرحهاي گردشگري در سطح شهرستان و يا استان

بررسي راههاي دسترسي و نزديك بودن به مردم جهت استفاده آنان

بررسي رسيدن به موقع خدمات با صرف كمترين هزينه هاي ممكن و شايستگي اينگونه مناطق جهت صرف هزينه و ايجاد زيرساخت.

 

زمان بندي مراحل انجام طرح (ترجيحاً يك سال):

مطالعه طرح گردشگري و تفريحي منطقه چشمه سفيد حدودا 6 ماه زمان برده است.

مطالعه طرح گردشگري و تفريحي منطقه چشمه اردوبار نيز حدودا 6 ماه زمان برده است.

مطالعه طرح توسعه امامزاده مير حيدر شاه(ع) حدودا 1سال زمان برده است.

 

آناليز هزينه (نحوه محاسبه مبلغ طرح):

هزينه هاي مربوط به نقشه برداري وضع موجود ،طراحي طرح پيشنهادي ،تملك اراضي مورد نياز ،تصويب در دستگاههاي اجراي ذيصلاح ، طراحي نقشه هاي اجرايي شامل فضاهاي گردشگري ،اقتصادي، عمومي ،خدماتي، مذهبي جمعاً000/000/100ريال هزينه مربوط به مطالعه منطقه چشمه سفيد و چشمه اردوبار جمعاً 000/000/100ريال و هزينه مربوط به مطالعه طرح توسعه امامزاده 000/000/100 ريال مي باشد.

 

شرح خدمات:

مرحله اول: كليات ،شناسايي وتحليل

 1. مقدمه و كليات طرح

-         مقدمه

-         تعريف طرح

-         ضرورت انجام طرح

-         اهداف طرح

-         روش شناسي طرح

 1. چارچوب و مباني نظري طرح

-         جايگاه شهر در طرح هاي فرادست

-         جايگاه موجود شهر

-         قلمروهاي گردشگري

03 بررسي و شناسايي هاي پايه

-         موقعيت مكاني و جغرافيايي منطقه

-         ساختار طبيعي منطقه

-         بررسي هاي جمعيتي و ساختار جوامع

-         بررسي ساختار اقتصادي

-         بررسي ساختار مديريتي و قانوني

-         بررسي ساختار كالبدي –فضايي

4. تجزيه و تحليل و تبيين چشم اندازها

 

مرحله دوم : ارائه برنامه راهبردي

-         تعيين حوزه ها و محدوده هاي گردشگري

-         تدقيق اهداف كلي گردشگري

-         ارزيابي منابع (انساني،مالي،سرمايه اي ، كالبدي ، مديريتي،قانوني و..) در رابطه با ميزان دستيابي به اهداف

-        برنامه راهبردي توسعه گردشگري

 

طرح ساماندهي و توسعه و بهره برداري از نواحي واجد ارزش‌هاي گردشگري، فرايندي از مطالعات منظم ناظر برشناخت ، تحليل ، برنامه ريزي و طراحي است تا بتوان ارزشهاي مستند و مستقر در نواحي گردشگري را اعتبار بخشيد و از طريق آن امر توسعه گردشگري نواحي شهري را در ابعاد اقتصادي، اجتماعي ،فرهنگي و كالبدي ، مطالعه ، طراحي ، اجرا ، بهره برداري و مديريت كرد.

 1. شناخت وضع موجود و تنگناها، برنامه ريزي ، پيشنهاد حفاظت و مديريت جاذبه هاو آثار ارزشمند طبيعي و تفرجگاهي
 2. ساماندهي هسته كهن و واجد ارزش گردشگري شهري براي بهره برداري وخدمات گردشگري
 3. حفاظت و احيا ارزشهاي فرهنگي ، تاريخي ، كالبدي ، مذهبي
 4. توسعه گردشگري و بهره مندي از عوايد حاصل از جذب گردشگر
 5. فراهم نمودن زمينه توسعه و عمران گردشگري با توجه به شرايط ، امكانات و محدوديتهاي موجود
 6. تامين و توزيع عادلانه امكانات و خدمات رفاهي ، زيرساختي و روساختي گردشگري
 7. تدوين و ارايه گزارش تشريحي ، تحليلي در سطح شناخت ، بررسي تاريخي، جغرافيايي ، اجتماعي ، مذهبي زيست محيطي، كالبدي وگردشگري
 8. تهيه اسناد تصويري از مراحل شناخت و تجزيه و تحليل آنها
 9. بررسيپتانسيل هاي گردشگري اين سه منطقه

بررسي وضع موجود سه منطقه پيشنهادي يعني چشمه سفيد و چشمه اردوبار و امامزاده مير حيدر شاه

جهت بررسي وضع موجود سه منطقه مطالعات بسياري در اين زمينه صورت گرفته است. كه شامل مطالعات تاريخي ، جغرافيايي-زيست محيطي ، مطالعات اجتماعي، مطالعات زيربنايي-كالبدي-فضايي مي باشد .

مطالعات تاريخي

 1. سير تاريخ منطقه و بررسي مطالب نوشته شده از گذشته
 2. تاريخچه استقرار و اسكان اوليه
 3. پيشينه تاريخي ناحيه و روند تحول و توسعه آن تاكنون

مطالعات جغرافيايي- زيست محيطي

 1. موقعيت جغرافيايي و توپوگرافي منطقه چشمه سفيد و اردوبار
 2. اقليم و پوشش گياهي و كليه عوارض طبيعي منطقه چشمه سفيد و اردوبار
 3. شاخصه هاي مهم طبيعي
 4. بررسيهاي زيست محيطي (پتانسيلها - آلاينده ها)

مطالعات اجتماعي

 1. ويژگيهاي فرهنگي
 2. بهداشتعمومي درناحيه مورد مطالعه
 3. ويژگيهاي سياسي وقايع سياسي ،‌تاريخي و ، نظام تصميم گيري، سلسله مراتب قدرت و )

مطالعات زيربنايي- كالبدي - فضايي

 1. بررسي وشناخت سطح و جايگاه ناحيه هاي مورد نظر در منطقه
 2. شناخت تشريحي موقعيت ناحيه و سطوح توسعه زيربناهاي گردشگري
 3. جهت گيري هاي توسعه و فرآيندهاي اقتصادي

پتانسيل هاي منطقه چشمه سفيد و چشمه اردوبار :

 1. درياچه هاي طبيعي
 2. رودخانه ها
 3. .چشمه ها و مراكز آب درماني
 4. فضاهاي جنگلي
 5. .ارتفاعات و قله ها
 6. دره ها و مناطق تفرجگاهي
 7. مناطق حفاظت شده و شكارگاه ها
 8. روستاهاي ويژه و مسيرهاي عشايري
 9. جاذبه هاي ورزشي و تفريحي
 10. ورزش هاي كوهستاني و دره اي
 11. ورزش و تفريحات آبي
 12. در زمستان ها محل پيست اسكي و ورزشهاي زمستاني

پتانسيل هاي طرح امازاده مير حيدر شاه(ع)

-   عنصر شاخص فرهنگي – مذهبي

-   عنصر شاخص مذهبي اجتماعي گلزار شهدا و مقابر سادات در اتصال با امزاده

-    مركزيت و هسته اصلي شكل گيري شهر

-    قرارگيري در بافت فرسوده و همسو شدن با طرح ملي ساماندهي بافت فرسوده

-    نزديكي به شاه راه اصلي جاده بروجن شهرضا و تسهيل كاربري فراشهري امامزاده

-    دسترسي مناسب از چهار سمت و علي الخصوص ورودي شرقي به خيابان و ميدان اصلي امام

-   اختلاف سطح شديد (حدود4 متر) و كمك به احداث پاركينگ زيرزميني

-   امكان ايجاد فضاي باز با وسعت مناسب جهت برگزاري مراسم هاي اجتماعي ، مذهبي

-   همجواري با عناصر مذهبي چون حسينيه و مسجد جامع

_______________________________________________________________________

تخصص هاي پيشنهادي براي مدير و تيم تحقيق طرح:

طراح و مهندس مشاور مكانهاي سياحتي و مذهبي   ، كارشناس طراحي فضاهاي عمومي و كارشناس فضاي سبز

 

 

بازدید 10467 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در پروژه‌های شهری

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اخبار سراسری

وب سایت رسمی شهرداری نقنه. کلیه حقوق محفوظ است.